Kulturë

Qëndresa Halili: Gëzuar, Lirinë Vendi im

Qendrese Halili eshte nje autore e re nga Ferizaj, Kosova. Ajo eshte autore e gjashte librave ne gjuhen Shqipe, libra te cilat flasin dhe pershkruajn femren, natyren, lirine, dashurine, shpresen e edhe luften. Ishte viti 2009 kur ajo nxjerri ne botim librin per Luften e Kosoves 1999 te titulluar “Gezuar, Lirine Vendi im” i cili njihet edhe si Libri i pare i shkruar nga nje femije qe rrefen luften e fundit te Kosoves, kohe qe autorja ne fjale ishte vetem nente vjecare, dhe pershkruan kujtimet e luftes, kujtime te cilat mandej do te behen pjese e pandashme e jetes se saj, gjersa Qendresa edhe pasi migroi ne Amerike, nuk e harroi kurre luften, femijerine e saj te dhembshme sikur sa e sa femijeri tjera te mbytura me lufte, lot, gjak e dhembje. Qendresa, sic edhe thote, ka bere punen me te madhe gjate gjithe karrieres se saj si shkrimtare, me projketin e saj me te ri, te cilin e ka nisur, vazhduar e sjellur deri ne kete pike pa asnje bashkpunim, pos vetes, talentit dhe punes se saj te pandalshme, qe ky Ditar, ky Liber i fuqishem, zeri i femijeve te Kosoves, femijerise se mbytur e mungesa e lirise se meritura te degjohet kudo, ngado… pa frike, pa ndroje, pa ndalese….

Qendrese Halili, nje muaj me pare ka nxjerr ne botim Ditarin e Luftes ne English, te titulluar WAR DIARY, me nentitull qe e ben lexuesin menjehere te nenkuptoje se fjala eshte per Luften dhe Femijet e Kosoves. Ajo shkruan:
WAR DIARY
WE, CHILDREN OF KOSOVO…
WE, CHILDREN OF THE WAR.

Libri i saj gjendet tani me eshte i gatshem per te gjithe lexuesit anekend Botes ne IBOOK, Amazon, Barnes and Noble Library dhe nepermjet shtepise botuese Amerikane, AuthorHouse Perndryshe Qendresa vazhdon te jete e lumtur se ka sjellur ne drite nje liber qe gjithe jeten, si ne femijeri e saj me lufte, e ka enderruar, edhe bash ne Vendin e Lirise, Amerike, dhe ne gjuhen e Botes, English. Ky liber nuk eshte kunder askujt dhe asnje njeri, mandej as edhe kunder serbeve, pos Luftes. Zeri i Qendreses per liri, paqe, dhe dashur vazhdon te jehon kudo qe ajo shkon, me kedo qe ajo flet, kedo njeri te ri qe ajo njofton….
“Vetem ne vendin e lirise, njeriu mund te flet per luften, dhebjen e friken…”
Ketu eshte linku per te gjithe te interesuarit e WAR DIARY:

https://www.amazon.com/War-Diary-Qendrese-Halili/dp/1524691925/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1497716325&sr=8-1&keywords=war+diary